Безпорядъкът е състояние на ума. Той може да се прояви чрез нещо, което не сме свършили, като пропуснати телефонни разговори или неуговорени срещи, или идеи и възгледи, които задръстват умовете ни и ни пречат да се заемем с нещата, които в действителност желаем да направим.
Всичко, което не използваме или не обличаме, или пазим за в случай, когато ще ни потрябва някой ден, създава безпорядък. Получени в наследство предмети или подарени ни, които не харесваме, ала се чувстваме виновни да изхвърлим, също допринасят за безпорядъка.
По една или друга причина, може би заради полученото възпитание или заради минал опит, или защото се съмняваме в собствените си способности, ще се придържаме към обстоятелства или идеи, които с нищо не допринасят за нашето развитие.
Можем да останем на дадена работа, която всъщност не харесваме, защото се смятаме за незаменими, или я вършим, за да покажем лоялността си, но най-често истинската причина е, че се страхуваме да сменим посоката.
Възможно е да поддържаме интимна връзка само защото ни е страх от емоционално нараняване, или да не приемем дадена длъжност, която е встрани от познатата ни сфера, само защото се боим от неизвестното.
Всички тези нагласи задръстват мисловния ни процес, но ако се справим с безпорядъка във всекидневния си живот, ще видим и ползите от разчисването на ненужното, а това ще ни помогне да премахнем без порядъка и от ума си, за да дадем път на собственото си развитие.
Вещите са много голям проблем в повечето домове. Безполезни кухненски пособия, празни кутии и кашончета, подаръци, които не харесваме или дори мразим, наследени предмети, които се чувстваме виновни да изхвърлим но и не използваме... списъкът е безкраен.
Не се нуждаем от тези вещи в живота си, ако желаем да го отворим и да придобием нов опит. Занесете ги на някой благотворителен базар или ги дайте на разпродажба, след което си купете нещо, което наистина харесвате.Мнозина от нас пазят дрехите си за официални случаи, които е възможно вече да не ни стават, но се надяваме нашите деца да ги използват някой ден.
Много по-разумно е да живеем в днешния ден и да създадем пространство за нещо ново, което ще ни е приятно да облечем тъкмо в този момент. Много трудно е решението да изхвърлим книги, защото повечето от нас ги възприемат като съкровищница на свещено познание. Ако обаче книгите си стоят и събират прах от години, без да бъдат отворени, те също внасят безпорядък и задръстват енергията, така че трябва да ги махнем.
Светът бързо се променя и много често информацията в дадено издание е остаряла, още преди да бъде отпечатана. Можем ли да твърдим, че в продължение на десет години една информация е все още актуална? Списанията и вестниците без съмнение създават безпорядък.Не ни е приятно да четем списание от минала седмица или вчерашен вестник. Ако някоя информация в списанието ни заинтригува, можем да си я поставим в папка, за да се върнем отново към нея, а не да пазим цялото списание.
Безпорядъкът означава застой на енергията и списъкът е наистина безкраен - покарали луковици, които сме забравили да пресадим, мъртви насекоми или нападали листа на перваза на прозореца, следи от засъхнала пяна в банята, празна оцетница, скърцаща врата.
Всички тези неща изискват една минута внимание, но натрупващият се сумарен ефект може да ни отнеме години, за да променим живота си, като го направим по-спокоен и по-качествен.Не очаквайте да се избавите от безпорядъка в цялата къща наведнъж. Започнете с малки стъпки, например със скрина, и прегледайте цялото му съдържание, като изхвърлите всички вещи, които не харесвате.
След това преминете нататък.