Ново изследване на учените от кралският колеж в Лондон установи, че ако приемем хапче, което вкарва хормони за ситост на стомаха ще намали желанието да се храним по-начесто.
По този начин ние лъжем мозъкът , че сме сити от което следва , че можем да се откажем от по-честият прием на храна(тъй нар. junk food). В наши дни затлъстяването е много голям проблем за високо развитите страни. Обездвижването и нездравословното хранене пряко влияят на нашата фигура.
И понеже малцина са тези които отделят време за спорт , остава варианта – по-малка консумация на храна. Когато ние знаем механизма, по който мозъка реагира, ние лесно ще се справим с проблема.
Интересен е факта , че мозъкът в определени часове от денонощието изпраща сигнали, че идва време за ядене.
След като се заситим , същата тази храна която до преди малко ни е блазнила сега ни е някак си безразлична.Това означава че сетивата ни се губят след хранене. Именно хормоните в червата „peptide” създават усещането за ситост в мозъка.
Учените искат да докажат, че с приема на тези хормони се редуцира апетита.
Всъщност самият механизъм още не е проучен напълно, но опитно е доказан ефекта. С помощта на ядрено-магнитенрезонанс се наблюдава активността на мозъка на доброволци съгласили се да участват в изследването. Самите те са абсолютно здрави. Самият експеримент е доста елементарен, просто се следи състоянието на мозъка им преди и след приемане на храна.
Както се и очакваше мозъка реагира по-мудно при вида на храна ако човек се е хранил скоро. Подобна картина се наблюдава и при хората погълнали хормоните „peptide”.
Това е доста обнадеждаващо от гледна точка на хората които обичат да си похапват. Достатъчно е да поемат част от тези хапчета за да може по-дълго време те да се чувстват сити. Тази методика би била полезна и за нашето по-здравословно хранене.