Погледнато отстрани, в течение на дългия човешки живот в мозъка настъпват малко промени. С напредването на възрастта той става по-малко компактен. Ако се добавят и нарушения в оросяването, някои области се свиват съвсем.
Но като цяло сивото вещество при здрав възрастен човек изглежда непроменено в продължение на години.
Обратно на това, микроструктурата на мозъчните клетки в нервните връзки е подложена на постоянни промени.
Непрекъснато - дори и при възрастни и хора в напреднала възраст - се създават нови нервни връзки, а старите неизползвани се деактивират.
Можем да си представим мозъка като огромна мрежа или като карта на обществения транспорт на голям град, при която определени маршрути се използват често, а други поемат натоварен трафик само от време на време или през определена част от деня.
Аналогията с големия град дори би била по-сполучлива, ако улиците можеха да се разширяват и стесняват според движението по тях.
Що се отнася до теглото, това е вярно: мозъкът при мъжете е средно с 15 процента по-голям и по-тежък в сравнение с този при жените.
Но масата не се отразява върху способността за разсъждение, количеството не означава качество. Мозъкът на мъжа се свива значително по-бързо с течение: на годините.
В черепа на жената нервите са сместени доста по-плътно и връзката между двете половини на мозъка при тях също е по-силно изразена.
Във всеки случай разликите между мозъка на мъжа и жената са по-малки от тези на представителите на един и същи пол.
Засега остава неизяснен въпросът дали анатомичните разлики между мъжкия и женския мозък са вродени, или възникват в резултат на възпитанието и социалната среда.