"Имам дъщеря на 14 и син на 11 години. Двамата постоянно се карат и обиждат. Всеки иска да наложи своята воля и за най-дребното нещо от това чия снимка на естрадна звезда да сложат в стаята си, до коя програма да се гледа по телевизията. Капчица обич няма помежду им, омразата им е взаимна. С баща им постоянно им говорим, че трябва да се обичат и уважават, че трябва да си бъдат опора един на друг в живота. Въобще не ни слушат. Тайно се надявах, че с порастването нещата ще се оправят, но онзи ден чух дъщеря ми да казва на брат си: “По-добре да не се беше пръквал, искам да умреш...!”
След няколко години вероятно притесненията Ви няма да съществуват. Вашите деца не са единствените брат и сестра, които живеят в подобен конфликт. Причините за него могат да се коренят още в ранното им детство. Когато дъщеря Ви е била на три години, в момента на раждането на сина Ви, все още се е нуждаела от цялото Ви внимание. Появата на второто дете в семейството почти винаги води до ревност от страна на първото дете, което се чувства пренебрегнато, дори и на родителите да им се струва, че не са правили разлика между децата си.
Начинът, по който децата разрешават конфликтите си с разумен разговор, дискусия, компромис или открита война често зависи и от примера, който получават от родителите. Как разрешавате конфликтите със съпруга си? Какъв образец им давате? Възможно е, ако в семейството ви съществува някакво напрежение, то да се отразява на взаимоотношението между децата ви. Често те, не можейки да реагират агресивно по някакъв повод срещу родителя, насочват тази агресия към този, който е по-лесно да нападнат. Когато дъщеря Ви казва, че мрази брат си, вероятно проектира върху него много други неизразени омрази.
Просто той е най-удобната жертва. Обикновено силната агресия в поведението се появява тогава, когато не бива разтоварвана навреме и на място. Когато бива задържана, след време дори и при безобиден повод, тя се разтоварва като вулкан, в хиперболизирани размери и се нарича садизъм. Ако стимулирате децата си да изразяват чувствата и емоциите в момента, в който ги изпитват, те няма да бъдат задържани. Много по-лесно се разрешават конфликтите един по един, отколкото всички накуп след време. Освен това помогнете им да проумеят, че освен открита агресия има и други модели на поведение, които позволяват разрешаването на един конфликт. Например: молба, няма нищо лошо в това да поискаш нещо от другия, или съблазняване, т.е. да му предложиш нещо в замяна на това, което е нужно на теб. Когато тези два модела не работят, тогава чак може да се стигне до агресия. Агресията сама по-себе си не е лошо нещо и би могла да бъде дори градивна, ако обаче се разрежда на малки дози в точния момент и ситуация.
Да можеш да отхвърлиш нещо у другия е ценно качество за времето, в което живеем, но не и когато го правиш с цел да го нараниш. Агресията може да бъде полезна, когато помага на другия за израстването му, т.е. когато не му спестяваме истината, а имаме куража да му я кажем в очите по един открит, но позитивен, а не злобен начин. Не забравяйте, че агресивното поведение е типично за пубертета. Това е периодът, в който децата ни търсят своята идентичност и утвърждаване, воюват за територия.
Понякога това се изразява в инатлийското желание да се наложат на всяка цена, дори и разумната преценка да им показва, че не са прави. Ако пък прекалено много им се карате за това, поведението им може да бъде и израз на типичния за възрастта негативизъм спрямо инстанцията “възрастен”, която се възприема като враждебна. Възможно е да има и манипулативен елемент в това държание, ако са забелязали колко внимание им обръщате точно когато се карат. Тези моментни изблици на агресия вероятно са израз на ситуативна емоция. Психологията прави разлика между емоция и чувство. Емоцията може да бъде гняв, а стоящото зад нея чувство обич.
Най-лесно ще го разберете, като се вгледате в себе си. Нима, когато вие сте раздразнена и им се карате, сте спряла да ги обичате? Чувството е трайното отношение, което не се нуждае от непосредствен обект, а емоцията - това, което изпитваме в момента и усещаме с тялото. Когато са разделени временно и конкретните поводи за конфликти липсват, обикновено децата сами установяват, че не могат един без друг и се обичат. Но не очаквайте непременно това от тях сега. Ако сега са агресивни, не означава, че след време няма да бъдат най-обичащите се и търсещи се близки.