На масата за вечеря все още се чува ,,капитан Кук”(макар че на австралийските маси за вечеря това е много по-рядко).
Да започнем отначало: Кук преди всичко не е бил капитан, а лейтенант по време на първото пътешествие на ,,Индевър” през 1768-1771г. Освен това той не е първият европеец, съзрял континента (холандците са го направили 150 години по-рано), нито е първият англичанин, стъпил на австралийска земя.
През 1697г. Уилям Дампиер разказва за ,,голямо скачащо животно”. Той е бил морски капитан, навигатор, изследовател, картограф, наблюдател и пират. Прототипът на Робинзон Крузо Александър Селкърк е бил от неговия екипаж. Дампиер е обиколил света три пъти, съставил е първата карта на света и е цитиран над 1000 пъти в Оксфордския речник, защото е въвел дума като авокадо, барбекю, кашу, тортиля и пръчки за хранене в английския език.
Напоследък все повече се настоява, че китайците първи са посетили Зеленият континент. Съществуват археологически доказателства, че великият адмирал Жен Хе (1371-1435) е акостирал близо до днешния град Дарвин през 1432г.
Без да преразказваме цялата теория за това как Жен Хе е открил целия свят, развита от Гевин Мензес в неговата бестселът „1421: Годината, в която китайците откриха Америка”, можем да отбележим, че е много вероятно този забележетелен мореплавател от 15 век (той е бил мюсюлманин и евнух) да е достигнл северните брегове на Австралия.
Във всеки случай индонезийските рибари, ловящи морски краставици (които продавали на китайците), са го направили много години преди европейците.
Някои от аборигените, живеещи на север, дори са се научили да плават в морето и да ловят риба от тези отвъдморски посетители, възприели са техните думи и инструменти, както и обичайните лоши навици (алкохол и тютюн).
Иначе аборигените са истинските откриватели, достигнали Австралия преди около 50 000 години. Те присъстват на континента в продължение на 2000 поколения, за разлика от европейците, които жевеят в Австралия едва от осем поколения.
През това време аборигените са били свидетели на драстични изменения в климата на своя континент. Пейзажът във вътрешността на Австралия преди 30 000 години е включвал буйна зеленина, големи езера и покрити със сняг планински върхове.