В източна Африка живее скачащият паяк (Evarcha culicivora), най-злият враг на маларийните комари, който интересно защо изпитва непреодолимо привличане към миризмата на мръсни чорапи, съобщава Би Би Си. Това откритие е далеч по-сериозно, отколкото може би изглежда на пръв поглед. Така поне смятат зоолозите от университета в Кентърбъри (Обединеното кралство) и Международния център за физиология и екология за насекомите в Кения . Подробна статия за това проучване те публикуват в списание Biology Letters.
Учените дълго време са си блъскали главите защо паяка яде само женски комари, напълно игнорирайки мъжките. Според една от хипотезите паякът се привлича от миризмата на кръв в корема (както знаем, кръвта се пие само комарите). За да проверят тази хипотеза, изследователите вземат мръсни чорапи, които са достатъчно миризливи- така да се каже, квинтесенцията на нашата собственост.
По време на експеримента паяците са били поставени в открити клетки в някои от тях миришело на мръсни чорапи, а в други въздухът бил чист. Както са и очаквали учените, осемкраките хищници са стоели повече време в "ароматизираните" клетки. По този начин се доказва, че паяците се привличат от миризмата на хората и това е напълно доказано.
Съгласно резултатите от проучването ръководителят на опита Фиона Крост, казва, че миризмата на кръв води Източноафриканският скачащ паяк буквално в истерия."Той може бързо да убие до 20 комари с един замах, но не ги изяжда всичките непременно" - казва тя.
Тази тенденция не изглежда много привлекателна. Въпреки това, учените призовават жителите на Кения, специално да създават условия за тези паяци в собствените си домове, за да се справят с маларията.
Малария - остра паразитна болест, която се характеризира с повтарящи се фебрилни гърчове, увеличение на черния дроб и далака, както и анемия. Маларията се причинява от паразита Plasmodium.Пренасят го женските комари Anopheles. Основните региони на разпространение на малария са Западна Индия, Централна Америка и северната част на Южна (особено на Амазонка), както и много много части на Африка.ООН изчислява, че до момента маларията убива над един милион души в целия свят на година.
Наскоро учени от САЩ, Европа и три африкански страни съобщиха, че маларията се пренася не от шимпанзетата, както се смяташе до скоро, а от горилите.