Едно изследване на Калифорнийският институт показа, че дамите са доста по-уязвими към така нареченото старческо далекогледство от колкото мъжете. Самият факт се обуслява от начина, по който те държат книгата за четене.
Тя е на по-близко разтояние до очите в сравнение с начина на четене при мъжете. Всеизвестно е, че книгата трябва да е на разстояние две педи от лицето или около 40 см.
Разбира се това е при положение, че шрифта е нормален. Това се отнася и до „боравенето” с компютъра и телевизора. За компютъра дори си има специални очила, както и защитени монитори.
Статистиката сочи, че жените по-рано слагат очила (ранно далекогледство) отколкото мъжете. Причините са две, едната е може би защото четат по-вече от мъжете , а другата е защото просто имат по-къси ръце.
В крайна сметка това води до заболяването пресбиопия или старческо далекогледство. Това състояние започва да се случва след като хората минат 40 години. А след 60-тата година то има прогресиращ ефект.
Честа практика е да се слагат очила само ако четем книга или гледаме телевизия, но това пак зависи от степента на развитие на пресбиопията. Самото заболяване се дължи на еластичността в лещата на окото, както и в измененията в структурата и пречупващата способност.
Лещата става по-дебела и по-изпъкнала, което в последствие води до помътняване на катаракта. Доказано е също, че женското око възприема повече различни цветове (приблизително милион). Има и такива жени, които могат да възприемат сто пъти повече цветове.
Науката им е дала името „тетрахромати”. Откриването обаче на такива жени е доста трудно, защото те самите не знаят, че притежават такива способностти.