Използваме само десет процента от мозъка си.Тази мисъл, цитирана често и приписвана на Алберт Айнщайн, не е вярна - но е много популярна.
Айнщайн е казал: „Повечето хора използват само пет до шест процента от капацитета на мозъка си, аз използвам седем процента."
Това изказване за голямата част свободен неизползван капацитет на мозъка трябвало да подтикне хората да се занимават повече с мисловния орган и да правят „гимнастика на мозъка".
Наистина има някои сфери на мозъка, чието значение не е напълно изследвано, но това не означава, че и те не се използват редовно.
Всяка от около стоте милиарда нервни клетки в мозъка (това между другото е повече от броя на звездите в Млечния път) е свързана с над 100 милиарда други клетки и по този начин става част от огромна мрежа, която непрекъснато изпраща, получава и обработва информация.
Чрез „мозъчната гимнастика" вероятно за изпълнението на същата задача се изисква използването на по-малък капацитет, тъй като по-често използваните връзки се активират по-бързо и се избягва непрякото или обиколно свързване.
Това значи, че колкото по-трениран е мозъкът в решаването на проблеми, толкова по-малко енергия и храна е необходима за нервните клетки - както трениран спортист има по-нисък пулс в спокойно състояние в сравнение с човек, който не излиза от къщи. Умните хора мислят по- ефективно и по-пестеливо.
Непрекъснатите промени и процеси на преструктуриране в мозъка отразяват това, което ние извършваме с нашето мислене.
При определени спомени, паметни събития или запомнящи се възприятия на чувствата някои нервни пътища се натоварват повече от други.
Чрез тренировки се подобрява не само капацитетът, но и пътят, по който те протичат.
Така например е известно, че при слепите хора онези области от кората на главния мозък, които отговарят за функциите слух, докосване и вкус, са много по-развити, отколкото при зрящите.