Бали храм Бесаких


Бали храм Бесаких

Бали храм Бесаких посетихме когато бяхме в град Убуд. Разстоянието е около един час път с мотор (скутер), който наехме за 10 дни. Тъй като времето в момента е много дъждовно, няма много хора. Това се вижда и от снимките приложени към статията. Имаме толкова много неща за споделяне от последните 2 седмици, защото остров Бали предлага невиждани за нас интересни случки. Нямаме много време за социалните мрежи защото постоянно сме на път.

 

Бали храм Бесаких

Имахме нужда от малко време за да разберем къде се намираме. Храм Бесаких е в списъкът ни с места, които задължително трябваше да посетим. Успяхме да стигнем до него след 3 опита, съсипани 3 пъти от силния дъжд в планината! Както и да е, успяхме да имаме храма само за себе си - без дъжд, в един прекрасен слънчев ден! Както сигурно знаете храм Бесаких се намира на юг от планината Агунг.

Това място е изключително почитано от местното население, наричат го още Майчин храм на остров Бали.  Намира се на около 1000 метра надморска височина. Има сведения че на това място преди две хиляди години са положени първите каменни основи на Pura Penataran Agung. Като свещено място се счита 1284 година, по време на първото голямо заселване от остров Ява. Храм Бесаких е изграден на седем нива и е епицентър на храмовия квартал.

Разноцветни знамена означават посвещението на храма на Шива, богът-разрушител на индуизма. Районът, посветен на създателя Брахма, се намира от другата страна на храм Бесаких в югоизточна посока. Всъщност става въпрос за 19 храма разпръснати в комплекса. Това са най-свещените места за всички жители на остров Бали. Те постоянно носят дарове  за боговете. Вземат от водата , която я считат за свещена и я носят по родните си места за церемониите там.

Попитахме как са построени тези храмове и как толкова много години са издържали на времето. Обясниха ни че всъщност основата на храмовете Бесаких са от вулканичен камък, а покривите ги ремонтират всяка година защото са от слама.  Процесът на смяна е доста сложен. Статуите в Бали храм Бесаких са също от камък, както пътеките между тях. Всичко е много чисто и подредено.

На нас много ни хареса, има толкова много за разглеждане, за разлика от други храмове в Бали, където си готов за има няма 15 минути. Ритуалите, които се извършват тук, са от най-висок ранг за техния Хиндуизъм. Храмът изпълнява ролята както на река Ганга в Индия. Церемонията за освобождаване на духа след кремация е много интересна и ние присъствахме на една такава.

Хиндуистите вярват в прераждане. След като човек почине, бива кремиран след известно време (докато семейството събере пари за погребението). След кремацията, останките се занасят до Бесаки, където се провежда свещената церемония за освобождаване на духа от материалното. След церемонията, праха от починалия се занася до океана, където душата потегля по своя път. Подобни ритуали видяхм епри посещението си на остров Sulawesi, но за това вече сме писали в отделна статия.

Друг интересен факт е от 1963 година, когато изригва вулкан Агунг, голяма част от храма попада под потоците на лава, но и голяма част остава непокътната! От тогава той е най-важният храм. Точно в този комплекс Бесаких всяка година се провеждат фестивали, защото всяко светилище си има своя дата като рожден ден.

Bookmark and Share

Подобни публикации в раздела

  • Приятели
  • Полезни сайтове
  • Приятели
  • Friends
  • Friends
  • Friends
Статистика сайт безплатен брояч посещения