Акулата е с изключително остро обоняние, но механизмите регулиращи тези способности за учените са все още неясни.
Авторите на новото изследване, проведоха експерименти с акулите от вида „Mustelus Canis”, при което на муцуната им е надянат специален шлем. В тази своево рода каска са монтирани две тръби-съответно в лявата и дясната ноздра , в които изследователите изпращат течност, която е получена в резултат от задържането на на калмарите в морската вода.Глобално затопляне на Земята
Учените регулират времето на подаване на течностите и съответно тяхната концентрация, като наблюдават поведението на рибата в зависимост от промените в тези параметри.
Оказва се, че акулите се насочват с една от ноздрите към миризмата ,която първа попада в съответната ноздра, а не както се е смятало преди, че тези хищници тръгват към по-голямата концентрация на миризмата. Тази схема позволява на акулата да не пропусне струята с миризмат от жертвата си. Погрешно е схващането , че акулите се ръководят от концентрацията на миризливите вещества.
Неотдавна друг екип от изследователи установи, как е устроен нюха на друго животно с прекрасно обоняние - кучето. Учените са намерили начини, по които въздуха се движи вътре в ноздрите на кучето, и така се определя точно как животните определят посоката, от която идва миризмата.