Сред темите обсъждани често от майките е как да научат своите съкровища да ползват гърнето. Оказва се, че само три от всеки пет майки наистина знаят как да направят този процес най-лесен както за нея така и за детето. Как да направим този труден на пръв поглед процес да се превърне в едно лесно и увлекателно пътуване в свят на нови умения и способности?
Институт по педиатрия и Академия на медицинските науки препоръчва да научим едно дете да сяда на гърнето след 18 месеца, когато мускулите и нервите му позволяват да контролира уринирането си. Като се вгледате внимателно в бебето си: процесът на домашното обучение трябва да започне само, когато сте готови, а не както искат бабите и дядовците. Освен възрастта, има няколко ключови признаци на информация за готовността на детето да се справи с гърнето:
• редовния и предсказуем график да ходи до тоалетната.
• То разбира какво се случва с него когато се напишка и можем сами да видим неговото отношение или израз.
• Малко остава сухо в продължение на поне два часа след събуждането, или по време на ходене.
• Детето разбира, че е мокра пелената и то иска тя да се смени.
• Той само иска да се облича като възрастен само с гащички.
• То се интересува, когато другите членове на семейството използват тоалетната и се опитва да ги имитират. • детето с радост изпълнява простите искания на родителите си
Втора стъпка - въведе детето в гърненцето или тоалетната . Като проста форма на игра, да обясните на детето за какво служи гърнето, за целта може да използвате негова любима играчка или кукла за подражание. След това се заемете с работата -на първо място просто сложете бебето на гърненцето с дрехи за няколко минути, след което го оставете с една пелена и накрая голичко дупенце. Когато детето почувства че му е удобно, то само ще сяда в него, след като пелената става мокра или мръсна. Не е излишна и нагледна демонстрация, като обяснявате на детето си какво правите. И разбира се не забравяйте да го похвалите посредством насърчителни думички, подаръци и лакомства.
Но най-важното - бъдете търпеливи! Бъдете последователни и се радвайте на успехите и снисходителни към неуспехите, защото процеса е труден и няма да стане за ден или два нито дори за няколко месеца, преди бебето да свикне да ходи до тоалетната.