Дълбоководните коралови рифове открити край бреговете на Пуерто Рико, дават надежда за запазване на уникалната екосистема на острова, съобщи Associated Press. Откритието е направено в рамките на голяма кампания на Националната океанска и атмосферна администрация САЩ за проучване на дълбоководната фауна на Карибско море.
Групата на новооткритите рифове с дължина 19 км се простира по протежение на крайбрежието на Югозападно Пуерто Рико на дълбочина над 150 метра. Фауната на тези рифове е много разнообразна: освен няколкото вида корали, е дом на различни гъби, както и много видове риби като groupers и рифови акули.
Направеното откритие е изключително и учените са доволни, че ще запазят крехката природа на острова. Сега, когато стана известно, че в дълбините на океана в крайбрежните екосистеми има такава силна подкрепа, надеждата за тяхното запазване става все по-уверено, сподели професор Ричард Апелдорн от университета в Пуерто Рико. Ернесто Диас , програмен мениджър в управлението на крайбрежните зони на Пуерто Рико, призова за по-нататъшно проучване и опазване на морските екосистеми, и припомни, че само 22% са защитени природни територии.
Преди няколко дни Пуерто Рико и близките му Американски Вирджински острови , влязоха под егидата на NOAA (Карибско Регионално океанско партньорство), чиято цел е да сподели отговорностите по опазването на местните води.Създаване на партньорства е и курса на Обама и неговата администрация към чист океански бряг. Очевидно, в близко бъдеще към това партньорство ще се присъединят Доминиканската република и Британските Вирджински острови .
Екосистемите на Карибите през 2010 г., претърпяха огромни щети от априлският инцидент на съоръжението Deepwater Horizon, което доведе до най-малко 4,9 милиона барела петрол. В началото на септември, едва не се повтори подобен инцидент , но се размина само с в пожар на друга нефтена платформа. А няколко години преди тези събития, Мексиканския залив понесе още един мощен удар: рязкото увеличение на потока тиня, влезли в тези води през река Мисисипи, мъртвата зона край бреговете на Луизиана е нараснала до 22 кв. км. В светлината на тези процеси на администрацията на Обама започна спешни мерки по спасяване на американски морски екосистеми. Да се надяваме, че те не идват твърде късно.